Typografie: Průmyslová revoluce, 19. stol

Průmyslová revoluce, 19.stol, Prerafaelité

doplnění zápísu:
Rotační tisk
viz.http://cs.wikipedia.org/wiki/Rotačka

Linotype

Ruční sazba byla nesmírně pracná a pomalá – dobrý sazeč dokázal vysázet asi 1400 znaků za hodinu – ale její mechanizace nebyla snadná. Při pokusech s běžnými literami se ukázalo, že nejsou dost odolné, a třídění použitých liter se nakonec muselo dělat ručně. Teprve roku 1896 zkonstruoval německý hodinář Ottmar Mergenthaler v Baltimore prakticky použitelný sázecí stroj Linotype. Na něm se pomocí klávesnice „sázely“ negativní matrice a teprve hotový řádek se vcelku odlil. Matrice měly různé zářezy, takže se po použití automaticky roztřídily. Stroje Linotype se neustále zdokonalovaly a vyráběly téměř 80 let.

Jen o rok později patentoval americký vynálezce Talbert Lanston sázecí stroj na jiném principu. Jeho Monotype se skládal z pracoviště sazeče, kde se vyrobila děrovaná papírová páska, která pak řídila odlévání a sázení jednotlivých liter. Také tento stroj se postupně zdokonaloval a vyráběl až do poloviny 20. století.

Výkon dobrého sazeče se sázecími stroji zvýšil na 6 až 10 tisíc znaků za hodinu. Složité sazby například matematických vzorců se ovšem nadále dělaly ručně.
Linotype-vorne-deutsches-museum

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s